Ege İnsan Hakları Okulu Sonbahar Çalıştayı

Ege İnsan Hakları Okulu Sonbahar Çalıştayı

Özgürlükçü Hukukçular Platformu, Ege İnsan Hakları Okulu, sonbahar çalıştayında akademik özgürlük konusunu ele elacak. 22 ve 24 Eylül tarihleri arasında başlayacak çalıştayda hukukçular ve akademisyenler konuşmacı olara yer alacak. Çalıştay, Şirince’deki ‘Nesin Matematik ve Felsefe Köyü’nde gerçekleşecek. Aynı zamanda İngiltere, İspanya, Yunanistan ve İtalya gibi ülkelerden birçok katılımcı çalıştayda yer alacak.

3 gün sürecek ‘akademik özgürlük’ çalıştayında Ankara Üniversitesi’nden KHK ile ihraç edilen akademisyen Cenk Yiğiter, hukukçu Kerem Altırparmak, Prof. Mithat Sancar, Prof. Melek Göregenli, Avrupa Demokrasi ve İnsan Hakları İçin Hukukçular Örgütü (ELDH) Başkanı Prof. Bill Bowring, İtalyan Ulusal Araştırma Konseyi Uluslararası Hukuk Çalışmaları Enstitüsü Araştırma Müdürü Dr. Fabio Marcelli ve daha birçok isim katılacak.

‘Tüm Kazanımların Alınma Riski Var’

Avukat Deman Güler, akademik özgürlük konusunun yanısıra özellikle insan hakları konusunda da derinlemesine bir çalışma yürüteceklerini söyledi. Her yıl insan haklarının bir alanında derinlemesine çalışacaklarını ve uluslararası niteliği olan etkinlik yapacaklarını belirten Güler, “Bu çalıştay etkinliklerin ilk ayağını oluşturuyor” dedi.

Türkiye’de insan hakları konusunun geldiği noktanın çok hüzün verici bir durum olduğunu vurgulayan Güler, şu değerlendirmede bulundu: “!Bizim kazanım diye nitelendirdiğimiz her şeyin elden alınma riski var ve bu gündemleştiriliyor. Bir ölüm cezası bile artık tekrardan masaya yatırılarak tartışmaya açılıyor. Bunun gibi pek çok şey var. Bu sebeple bu sene akademik hürriyet, akademik özgürlük konusunu seçtik. Tekrardan uluslararası bir toplumun parçası olduğumuzu hatırlatmak istiyoruz. Esas mevzu bu. Bizler uluslararası mevzudan uzaklaşmak istemiyoruz. Ortadoğu’nun kural tanınmaz bataklığına tekrardan gömülmek istemiyoruz. Dolayısıyla çağdaş dünya hangi hukuku benimsiyorsa biz de onu benimsiyoruz ve bunla ilgili çalışmalarımız olacak.”

Bu gönderiyi paylaş