“Türkiye krizi başından beri yanlış yönetiyor”

“Türkiye krizi başından beri yanlış yönetiyor”

DW Türkçe, Türkiye’nin Avrupa’ya geçişleri engellemeyeceği kararını almasının ardından Edirne’den Ege kıyılarına göçmen yolculuğunun izini sürdü. Bu yolculuk sırasında Edirne’den Avrupa’ya geçemeyenlerin Çanakkale ve İzmir’e geldiğine; Ege kıyılarından Yunan adalarına geçemeyenlerin ise Edirne’ye minibüslerle götürüldüğüne şahit olduk.

Kıyılardaki geçiş yoğunluğu, Edirne sınırındaki kadar değildi. Bazı göçmenler “kandırıldığını” düşünerek Türkiye’ye öfkeliyken, bazıları ise Yunanistan’ın sert müdahalesinden şikâyetçiydi. Kimi sınırdan geçmeyi deneyip başarılı olamayınca geri dönüyor, kimiyse hiçbir şekilde dönmeyeceğini, geçene kadar sınırda bekleyeceğini söylüyordu.

İnsanların canı pahasına yollara düştüğünü dile getiren avukat Deman Güler, Türkiye’nin mülteci kartını oynayarak Avrupa’ya blöf yaptığını ancak Avrupa’nın da bu blöfü görmezden gelemediğini düşünüyor. Mülteci hakları alanında çalışan avukata göre, göçmenlerin Edirne sınırından Avrupa’ya geçmeye çalışmasının en önemli sebeplerinden biri, Yunan adalarının “açık cezaevine” dönüşmesi…

Bu gönderiyi paylaş